Dizel Jeneratör mü almalıyız? Benzinli Jeneratör mü almalıyız?

Sık soru: Dizel motorlu jeneratör mü, benzinli motorlu jeneratör mü  almalıyım? Dizel az yakar diyorlar ama bilemedik?

Cevap: Eğer ihtiyacınız ufak çaplı bir jeneratör ise bu karşılaştırmayı yapabiliriz, zira benzinli jeneratörler maksimum 15 kVA ya kadar üretilmektedir. 15 kVA’nın üzerine çıkıldığı zaman jeneratörler dizel olarak üretilmektedir.

Diyelim ki 15 kVA’ya kadar bir ihtiyacınız var. Dizel mi Benzinli mi alacaksınız?

Burada karar verirken durum aynı dizel ya da benzinli araba almaya benzer. İlk konu jeneratörü günde kaç saat kullanacaksınız? Dizel jeneratörler benzinlilere göre alırken daha maliyetli, bakımları daha sık ve biraz daha pahalı olmaktadır fakat yakıt olarak da benzinli jeneratöre göre daha ekonomiktir. Yani uzun süre kullanımda aradaki fiyat farkını çıkaracak, sonrasında sizi kara geçirmeye başlayacaktır. Fakat çok kullanmayacaksanız, sadece elektrik kesintilerinde yedek enerji kaynağı olarak kullanacaksanız benzinli jeneratör almanız daha mantıklı olacaktır. Ayrıca dizel jeneratörler benzinli jeneratörlere göre daha gürültülü çalışmaktadır. Bu yüzden dizel alacaksanız ses izolasyon kabinli almalı ya da izolasyonlu bir odaya konmalıdır.  Bu da size ek bir maliyet oluşturacaktır.

Örnek çalışma: (Fiyatlar semboliktir. Satın almak istediğiniz günün döviz kuruna göre fiyat teklifi verilmektedir)

Kabinli 10kVA Dizel Jeneratör: 5250TL Yakıt tüketimi 1l/saat (Mazot) 6TL/saat
Kabinsiz 10 kVA Benzinli Jeneratör:  3250TL Yakıt Tüketimi: 2l/saat (Benzin) 12TL/saat

2000TL fiyat farkı var. Saatlik yakıt farkı: 6TL  333 saat çalıştığı zaman aradaki fiyat farkını çıkarmış olacaksınız.

“Biz çok kullanıyoruz. 333 saati hemen yaparız. Gürültü sorunumuz da yok” diyorsanız dizel jeneratör tercih edebilirsiniz.

“Biz çok kullanmıyoruz, sadece elektrikler kesildiğinde kullanacağız” diyorsanız benzinli jeneratör tercih edebilirsiniz.