Çin Malı Jeneratör alınır mı? Jeneratör Alma Rehberi

Çin malı dendiği zaman ilk akla gelen algılar; ucuz, çabuk bozulan halk tabiriyle dandik ürün olduklarıdır.  Bu kısmen doğru olsa da yüzde yüz tüm ürünler ve markalar için geçerli değildir.

Çin ürünleri neden ucuzdur, çünkü Çin’de fabrika kurma ve işçi çalıştırma giderleri çok düşüktür. Bu sebeple çok büyük dünya markaları üretim bantlarını Çin’e taşımışlardır. Bu sayede Çin işgücü bir çok sektörde bu ürünlerin üretimi ve taklit etme konusunda çok ciddi tecrübeler edinmişlerdir. Unutmamamız gereken bir husus şu anda bir çok sektörde dünya markası olan Japonya da kendisini aynı bu şekilde bu noktaya getirmiştir.

Gelelim jeneratör konusuna. Türkiye’nin önde gelen markaları da fabrikalarını Çin’e taşımış ve hatta Çin menşeili motorlar kullanarak ekonomik seri jeneratörlerini üretmektedirler. Şu anda Türkiye’de kullanılan ekonomik seri jeneratörlerin tamamı Çin menşeilidir. Tabi bunu tüm firmalar ilk paragrafımdaki algılardan ötürü açıklamazlar ve yerli üretim motor kullandıklarını söylerler. Ben de onlara keşke! derim. Türk malı bir motor üretsek, tüm Türkiye’de kullansak ve diğer ülkelere ihracatını yapsak. Keşke!

Özetle ülkemizde Çin menşeili motorlu jeneratörler uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ortaya çıkan problemler, yaşanan tecrübelere bağlı düzeltmelerle beraber Çin jeneratörler güzel bir seviyeye ulaşmıştır. Yedek parça sorunları bulunmamaktadır.

Kararınızı belirleyecek en önemli husus jeneratörün kullanım amacıdır. Şebeke yedeği olacak ise yani sadece elektrik kesintilerinde kullanılacak ise ve ev hizmetinde kullanılacak ise Çin menşeili jeneratörler tercih edilebilir fakat sanayi hizmetinde kullanılacaksa, ana enerji kaynağı olarak kullanılacaksa Caterpillar, Perkins, Cummins, Volvo gibi orijinal seri motorlar tercih edilmelidir.  Çin mi Orijinal mı konusunu başka bir başlık altında daha detaylı inceleyeceğiz.